Amikor még nem volt spam, se Spamelot, senki sem alkotta meg a világ leghumorosabb viccét, és a hülye járások minisztériumát sem állították fel, csak a kék norvég énekelt magányosan a kalitkájában...
A Monty Python ma (balról jobbra): Michael Palin, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam és Eric Idle
A tegnapi nap első számú kulturális bulvárhíre volt, hogy 43 másodperc alatt az összes (20.000) belépőjegyet elkapkodták a Monty Python csoport még élő tagjainak jövő évi londoni fellépésére. A tagok a nagy sikerre való tekintettel további négy fellépést vállaltak az O2 Arénában, úgyhogy Monty Python rajongók figyelem, ideje tábort verni az on-line jegyáruház előtt, készenlétbe helyezni a hitelkártyákat, hogy amikor ismét megnyílnak a kasszák, ki ne fussatok a 43 másodpercből!
Galla Miklós és a Holló Színház színre lépéséig néhány szűk értelmiségi körön kívül kevesen tudták itthon, hogy a Monty Python-t eszik-e vagy isszák. A sokak által kedvelt Gyalog Galoppról (eredeti címe: Monty Python and the Holy Grail - a szerk.) pedig, hála a frappáns címfordításnak, senki sem sejtette, hogy a humor Beatleseinek alkotása.
Pedig a Monty Python csoport már jóval korábban, 1969 és 1974 között letette a névjegyét a BBC-n futó 45 részes, műfajteremtő sorozatával, a Monty Python Repülő Cirkuszával. A műfajteremtést mi sem példázza jobban, minthogy az angol nyelvi lexikonban külön kifejezésként szerepel a pythonesque, azaz pythoni, mint a csoport munkásságára hasonlító humoros alkotás megnevezése. Terry Jones sajnálkozását is fejezte ki emiatt: „A Monty Pythonnal az volt az elsődleges célunk, hogy valami újat és bekategorizálhatatlant teremtsünk. A tény, hogy a pythonesque ma már szerepel az Oxford English Dictionary-ben, megmutatja mekkorát tévedtünk.”
De vajon honnan verbuválódott ez a különös társaság? Valami füstös londoni csehó eldugott sarkában jöttek össze a fiúk? Nem éppen.
A hat tag közül öten brit elit egyetemeken végeztek: Terry Jones és Michael Palin az Oxford Egyetemen, John Cleese, az egyetlen már nem élő tag Graham Chapman (a képen pipával látható) és Eric Idle Cambridge-ben. Az egyetlen amerikai, az animációkért felelős Terry Gilliam nem dicsekedhetett harvardi diplomával, neki csak az Occidental College művészeti főiskolára futotta.
A brit tagok már az egyetemi éveik alatt próbálgatták szárnyaikat az egyetemi színházi körökben, az Oxford Revue-ben, illetve a Cambridge Footlights-ban. John Cleese épp ez utóbbi turnéja kapcsán találkozott először Terry Gilliam-mel New York City-ben. Terry Gilliam később Angliába költözött, sőt a Bush adminisztráció idején lemondott amerikai állampolgárságáról is. Bár ez utóbbit rossz nyelvek csak egyszerű adóoptimalizálási lépésnek tartják.
Ahelyett, hogy az elit fiúk politikusként vagy nagyvállalati vezetőként folytatták volna pályafutásukat (John Cleese-nek például a Marks and Spencer egyik vezetői posztját szánta apja), inkább a BBC-nek kezdtek dolgozni valamennyien. Igaz, eleinte még külön utakon. Számos televíziós és rádiós produkcióban való részvételt követően az eredetileg gyerekműsornak szánt Do not adjust your set (A hiba a közvetítő vonalban van - a szerk.) című műsor hozta össze a későbbi csapatból Jones-t, Palint, Idle-t és Gilliam-et. A brit kereskedelmi tévécsatorna, az ITV a műsor sikerére való tekintettel külön műsort ajánlott a négy humoristának, ezzel párhuzamosan egy két fős showt is ajánlattok a szintén népszerű John Cleese-nek és Graham Chapmannek.
John Cleese azonban a háta közepére sem kívánt volna egy kétszemélyes produkciót a szerinte "elviselhetetlen" alkotótárssal, ezért megpróbálta a csapatba invitálni a varázslatos személyiségű Michael Palint. Michael Palin azonban csak úgy volt hajlandó csatlakozni, ha hozhatja magával állandó szerzőtársát Jones-t, aki viszont Eric Idle-höz ragaszkodott, aki pedig elképzelhetetlennek tartotta volna a folytatást Terry Gilliam nélkül. Így esett, hogy az eredetileg négy fős produkció átgaloppozott a kétfőshöz, és megalkották a slusszpoénok nélküli jelenetek animációkkal átszőtt folyamát.
Mielőtt azonban betoppanna hozzánk Johann Gambolputty de von Ausfern- schplenden- schlitter- crasscrenbon- fried- digger- dingle- dangle- dongle- dungle- burstein- von- knacker- thrasher- apple- banger- horowitz- ticolensic- grander- knotty- spelltinkle- grandlich- grumblemeyer- spelterwasser- kurstlich- himbleeisen- bahnwagen- gutenabend- bitte- ein- nürnburger- bratwustle- gerspurten- mitz- weimache- luber- hundsfut- gumberaber- shönedanker- kalbsfleisch- mittler- aucher von Hautkopft Ulmból, és túlspirázná a szerepét, hogy végképp elhülyüljön a jelenet, következzék valami egészen más. Egy jelenet, amelyben mind a hat tag szerepel (Terry Gilliam ugyan csak mint páncélos lovag tűnik fel a jelenet végén néhány másodpercre).