Bár a föld köztudottan lapos, az evolúció eretnek kitaláció és a holdra szállás se több jól koreografált átverés shownál, mégis van 5 dolog, amit az Apollo programnak köszönhetünk.
Ahogyan azt a Google is tudatja velünk, ma 50 éve lépett először ember a holdra. Persze máig jó néhányan kételkednek benne, hogy a dolog valóban megtörtént-e, érvek és ellenérvek cikáznak a fejünk felett akár a hullócsillagok augusztusban. Tény azonban, hogy a holdra szállással kapcsolatban rengeteg tévhit kering a köztudatban. Mr. Gorsky például sosem létezett, és a Joystickot, mellyel a holdkompot irányították az űrhajósok, sem az Apollo programnak köszönhetjük (már 1926-ban szabadalmaztatták). Jó néhány találmányt viszont tényleg a NASA mérnökeinek köszönhetünk, az egyiket ráadásul úgy, hogy nem is tudták hasznosítani a holdra szállás idején, ámde szelfit nehezen készítenénk nélküle.
1. Akkus fúrógép és morzsaporszívó
A holdkőzet begyűjtése nem lett volna lehetséges vezeték nélküli, hordozható fúró nélkül. A Black&Decker a NASA megbízásából fejlesztette ki azt a kisméretű, nagy teljesítményű, ámde akkumulátorról is üzemeltethető villanymotort, minek köszönhetően Armstrong és Aldrin kőzetmintákat gyűjthetett a Holdon. Ha hiszed ha nem, ezeket a mintákat visszatérésükkor hivatalos vámáru nyilatkozatban kellett bevallaniuk. Igaz a NASA munkatársai szerint ez csupán a Vámhivatallal való közös tréfálkozás volt.
A holdra szálláshoz kifejlesztett technológiának köszönhetjük az akkus csavarhúzót és a morzsaporszívót is.
2. Rugalmas cipőtalp
A mai modern edzőcipőkben található rugalmas cipőtalpat is eredetileg a holdra szálláshoz fejlesztették ki, megóvva ezzel az asztronauták lábát a hold barátságtalan talajának viszontagságaitól, biztonságosabbá téve a földhöz képest hatodakkora gravitációban történő mozgást.
3. Hővédő thermofólia
Meglehet, a vékony, bárhová magunkkal vihető thermofóliának is híján lennénk, mivel ezt a technológiát is a holdra szálláshoz fejlesztették. Többek között ezzel vonták be a holdkompot, amely rendkívül könnyű volt, de mégis remekül védte azt a Hold rendkívül ingadozó hőmérsékletében (-160 és +130 Celsius fok között váltakozik).
4. Tűzálló anyagok
A tűzálló szövetet, amelyet ma is számos helyen használnak, az Apollo-1 sajnálatos katasztrófája után fejlesztették ki, hogy megóvják az űrhajósokat az esetleges tűztől, illetve az űrjárművek bizonyos részeit (pl. az Apollo XI. parancsnoki modulját) a rakéták hőjétől.
+1 CMOS szenzor
A legfontosabbat hagytuk a végére. A mai mobiltelefonok és akciókamerák nem működhetnének CMOS szenzor nélkül, mely a képrögzítéshez a filmet helyettesíti a mobil fényképező eszközökben. A digitális fényképezőgépekben korábban használt CCD technológia ugyanis sokkal nagyobb energiát igényel, így például mobiltelefonokban kevésbé lenne szerencsés a használatuk.
Igaz, ezt a találmányt a holdra szállás idején nem tudták kihasználni, mert az általa rögzített kép nem volt elég éles. A feltaláló Eric Fossum, azonban nem nyugodott bele és 1990-re tökéletesítette a technológiát, miáltal a CMOS szenzor ma már közel azonos képminőséget produkál a CCD-ével, miközben energia felhasználása töredéke annak. Így jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy nyaraláskor remek családi videókat és szelfiket készíthessünk:)